ASRI BIN KHALID

CT10210091

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI

TAHUN 5

 

Tarikh                     : 07 . 07 . 2011 (khamis)

Masa                      : 8.00 – 9.00 pagi (60 minit)

Kelas                      : 5  Bestari

Bilangan Murid          : 32 orang

Tunjang pembelajaran  :  Kemahiran (Olahraga)

Bidang Pembelajaran      : i). Acara lari berganti-ganti

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar berpengalaman melakukan teknik pertukaran                         baton gaya selang-seli tanpa pandangan dan gaya selang-seli  secara pandang semasa di tahun 4.

Objektif Tingkahlaku : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:

Psikomotor :

i.Melakukan teknik hantaran dan dan terima baton secara statik sebanyak 10 kali percubaan.

ii. Mengaplikasikan teknik hantaran dan terima baton dengan betul dalam permainan kecil.

Kognitif :

i. Mengetahui cara menghantar dan menerima  yang betul dalam acara                                 lari berganti-ganti.

ii. Menyatakan peraturan dalam teknik hantaran dan terima baton.

Afektif :

i. Memupuk semangat kesukanan dan kerjasama dalam kalangan pelajar.

ii. Membina keyakinan diri.

iii. Menggambarkan satu keseronokan dalam kalangan pelajar melalui              aktiviti permainan kecil.

KBKK                            : Kaitan koordinasi antara pancaindera dan latihan.

Peralatan                     : 1) Sketel (16 buah)      2) bola ( 16 biji )      3) baton ( 8 batang)                                    4) penanda ( 8 buah)    5) wisel                  6) stopwatch

Keselamatan              :

1.Memastikan murid memakai pakaian sukan yang sesuai dan betul.

2. Memastikan kawasan latihan adalah sesuai dan selamat untuk sesi latihan dan pembelajaran.

BIL /

MASA

AKTIVITI

BUTIR-BUTIR MENGAJAR

RAJAH/CARTA ORGANISASI

PSIKOMOTOR

KOGNITIF

AFEKTIF

Langkah 1

Set induksi

 

10 minit

 

Memanaskan Badan

Memanaskan badan :

Murid berada di dalam kawasan yang telah ditetapkan.

Regangan menggunakan alatan.

 

1.Tunjukkan baton

1. Murid berlari kawasan yang ditetapkan.

2. sentuh bahu rakan manakala rakan cuba elak

3. rakan yang disentuh cuba sentuh bahu kawan pula

1. High-Knee

2. Back-kick

3. Lari ketam sisi kiri/kanan

1. Pelajar      mengetahui

kepentingan memanaskan sebelum memulakan acara.

2. Tahu apa yang  akan dipelajari

1.Pelajar bekerjasama dan seronok dalam melakukan aktiviti yang diarah oleh guru

1. Perasaan ingin tahu

Memanaskan Badan

     G

    X

           X          X

                X

G – Guru

X – Murid

– Skitel

 

 

Langkah

2

8 minit

 

Demonstrasi.

(koordinasi)

 

Guru menunjukcara kemahiran menghantar  dan menerima baton kepada semua pelajar dalam kawalan berbentuk ladam kuda.

Menghantar:

-badan  condong ke

hadapan

-kaki kanan di hadapan

-kaki kiri di belakang

-lutut dibengkokkan

sedikit.

-Tangan kiri lurus ke

hadapan.

-Tangan kanan di

belakang dan siku bengkok sedikit.

1.Pelajar memahami kedudukan kaki, tangan dan tubuh semasa menghantar baton

2.Tahu koordinasi  mata dengan tangan.

1.Menyesuaikan diri

2.Bersedia menerima

teguran.

Pelajar berkumpul dalam bentuk ladam kuda.

                     G

X                        X

   X                  X

        X   X     X

 

G – Guru        

X – Murid

BIL/

MASA

AKTIVITI

BUTIR-BUTIR MENGAJAR

RAJAH/CARTA

ORGANISASI

PSIKOMOTOR

KOGNITIF

AFEKTIF

Langkah

     3

 

10 minit

 

Aktiviti 1:

 

Lari pecut 30 meter

(kelajuan)

1. Murid dibahagi dalam 8 kumpulan.

2. Setiap kumpulan terdiri daripada 6 orang murid.

Menerima

-badan condong ke hadapan

-kaki kiri di hadapan kaki kanan dibelakang

-lutut dibengkokkan

-tangan kiri lurus ke belakang

-tangan kanak ke

hadapan dan siku dibengkokkan sedikit.

-Tapak tangan buka ke

Atas.

1. murid akan lari pecut dari garis mula hingga hujung kon sejauh 30 meter.

2. murid akan berlari sambil memegang baton.

3. Aktiviti akan dilakukan serentak untuk 5 kumpulan.

1.Pelajar memahami kedudukan kaki, tangan dan tubuh semasa menerima baton.

2. Tahu koordinasi  mata dengan tangan

1.Bagaimana kedudukan badan, kaki  dan tangan semasa berlari.

2. cara memegang baton dengan betul semasa berlari.

1.Bangga melakukan

yang terbaik

1.Kesungguhan melakukan aktiviti

2. disiplin dan teknik dalam larian baton

1      2     3    4    5

 

KON PENAMAT

GARIS MULA

JARAK 30 METER

BIL /

MASA

AKTIVITI

BUTIR-BUTIR MENGAJAR

RAJAH/CARTA ORGANISASI

PSIKOMOTOR

KOGNITIF

AFEKTIF

 

Langkah 4

 

7 minit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Langkah 5

 

10 minit

 

 

 

 

 

 

 

 

Langkah 6

 

10 minit

Langkah 7

 

5 minit

Aktiviti 2

 

Bangkit tubi

(kekuatan)

1. Murid melakukan aktiviti secara berpasangan.

2. Setiap pasangan akan diberi sebiji bola sepak / tampar / keranjang/jarring

3. Pastikan murid melakukan ditempat yang rata.

 

 

 

Aktiviti 3

Permainan kecil

Lari berganti-ganti 30 meter

 

daya tahan kardiovaskular

 

1. Murid akan berada dalam kumpulan asal 6 orang setiap kumpulan

2.Setiap kumpulan akan diberi sebatang baton.

Aktiviti 4

Kemuncak Aktiviti

Pertandingan dalam kumpulan.

Setiap kumpulan terdiri daripada 4 orang ahli

Penutup

 

Menyejukkan badan.

Guru merumuskan pelajaran

Perbincangan:

Nyatakan teknik hantaran dan terima baton?

1. Murid akan melakukan aktiviti bangkit tubi sambil memegang bola.

2. Murid A akan melakukan aktiviti manakala murid B akan bertindak sebagai pembantu dan mengira jumlah bangkit tubi yang diperolehi.

3. Pastikan murid lakukan aktiviti dengan betul

1. Pelari pertama akan berlari perlahan/jogging dan memberi baton kepada pelari kedua.

2. pelari kedua akan terima baton dan pecut ke pelari ketiga dan seterusnya secara selang-seli

3. Pusingan ke-2 pelari pertama akan pecut dan beri baton kepada pelari kedua.

4. Pelari kedua akan berlari secara jogging dan beri baton ke pelari 3 dan seterusnya secara selang-seli.

5. Pusingan seterusnya semua pelari dalam kumpulan akan berlari berganti-ganti secara pecut.

1. Pelari pertama berlari menuju ke skital mengambil baton dan berpatah balik menuju ke bahagian belakang kumpulan.

2. Pelari kedua bersedia dan  untuk menerima baton pelari pertama.

3. Pelari kedua akan menuju ke skital serta berpusing ke skital dan mengulangi langkah pelari pertama tadi.

4. Pastikan semua peserta menamatkan larian.

5. Pasukan yang selesai dahulu dikira pemenang.

1. Murid dalam kedudukan  berselerak di atas padang dan lakukan aktiviti regangan

2. Berada dalam separuh bulatan mendengar rumusan guru.

1. Murid dapat melakukan aktiviti dengan cara yang betul.

2. Tahu fungsi dan kesan aktiviti yang dijalankan

-kekuatan abdomen

-kekuatan kaki

-kekuatan tangan

1. Murid melakukan aktiviti dengan teknik yang betul.

2. Melakukan aktiviti memberi dan menerima baton dengan teknik yang betul.

1. Pelajar mengaplikasikan kemahiran menghantar dan menerima baton.

2. Peraturan diserapkan secara  spontan

1.Tahu mengapa perlu menyejukkan badan.

2. mengetahui teknik menghantar dan mnerima baton

1. Melakukan aktiviti mengikut arahan yang diberikan guru.

2. Disiplin yang tinggi semasa menjalankan aktiviti.

3. Kejujuran

1. Melakukan aktiviti dengan semangat berpasukan yang tinggi.

1. Seronok dalam melakukan aktiviti dalam bentuk pertandingan.

2. Semangat berpasukan.

3. Teknik baton yang betul.

1. Menghargai

2. Tolong menolong menyimpan alatan

B     B       B      B      B

Mula/pelari pertama

B   Pelari kedua

Sketel/kon

G

       X 1              X 1

 

       X 2             X 2

 

       X 3             X 3

 

       X 4             X 4

 G   = GURU

X 1 = MURID

      = SKITEL

G

        

X                        X

   X                  X

        X   X     X

G – Guru        

X – Murid